Studenckie Koło Naukowe Animatorów Lektury BUKA

Media społecznościowe: Facebook

Biogram

• Studenckie Koło Naukowe Animatorów Lektury BUKA

Działalność koła stanowi forum wymiany i rozwoju doświadczeń czytelniczych studentów – przyszłych nauczycieli. Działalności zespołu przyświeca idea społecznie zorientowanego obcowania z literaturą, gdyż członkowie mają szansę realizować się w aktywności łączącej wartości estetyczne literatury (w tym dziecięcej) i jej wartości pragmatyczne.

Co robimy?

Zakres zainteresowań członków koła: literatura dla dzieci w kontekstach pedagogicznych różnorodność interpretacji tekstu literackiego, tekst literacki jako źródło wiedzy o dziecku, książka jako źródło doświadczeń estetycznych, konteksty pedagogiczne obcowania z literaturą, intertekstualne powiązania: literatura – sztuka (muzyka, plastyka) – psychologia, czytelnicze fascynacje współczesnego dziecka, nauczyciel wczesnej edukacji jako pośrednik lektury, aktualne tendencje na rynku wydawniczym, warsztat twórcy książek adresowanych do współczesnego dziecka. Działalność koła: spotkania tematyczne #ZaBUKuj Wieczór dla Książki; #Literackie podróże tj. spotkania z Autorami książek dla dzieci; spotkania z dziecięcymi Czytelnikami; akcje propagujące czytelnictwo w studenckiej społeczności APS #Daj Książce Głos; współpraca z podmiotami edukacyjnymi, polegająca na wdrożeniu stałego, wspólnego projektu, a tym samym integracji działań w zakresie przedmiotów edukacji polonistycznej oraz programu praktyk zawodowych; projekt badawczy dotyczący recepcji literatury dziecięcej lub czytelnictwa; publikacje w czasopiśmie o książce dla dziecka; bieżąca ekspozycja działań, relacje, rekomendacje, akcje informacyjne na fanpage na Facebooku. Zakładamy stacjonarną i zdalną formułę spotkań oraz realizację planowanych działań.

Przewodnicząca

Agata Powirtowska